کد خبر : 921
تاریخ انتشار : جمعه 16 اسفند 1398 - 2:06

ناگفته های وضعیت «کرونا»| آخرین وضعیت از زبان یک روزنامه نگار

ناگفته های وضعیت «کرونا»| آخرین وضعیت از زبان یک روزنامه نگار

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر سید هادی کسایی زاده روزنامه نگار نوشت: تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه ۹۸ آمار جان باختگان ویروس کرونا ۹۲ نفر اعلام شده و وزارت بهداشت رسما اعلام کرده که ۲۹۲۲ نفر بودند که این تعداد در تهران با جمعیت ۱۶ میلیون نفر فقط ۲۵۳ نفر بوده است. بعنوان یک روزنامه نگار تحقیقی آنچه که به دست آورده ام را بازگو می کنم که قطعا مسئولان از آن اطلاع دارند اما مدیران میانی و شهروندان متاسفانه از آن بی اطلاع هستند در حالی که باید شفاف در اتاق شیشه ای اطلاع رسانی شود.

تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۱۶ اسفندماه ۹۸ آمار جان باختگان ویروس کرونا ۹۲ نفر اعلام شده و وزارت بهداشت رسما اعلام کرده که ۲۹۲۲ نفر بودند که این تعداد در تهران با جمعیت ۱۶ میلیون نفر فقط ۲۵۳ نفر بوده است. بعنوان یک روزنامه نگار تحقیقی آنچه که به دست آورده ام را بازگو می کنم که قطعا مسئولان از آن اطلاع دارند اما مدیران میانی و شهروندان متاسفانه از آن بی اطلاع هستند در حالی که باید شفاف در اتاق شیشه ای اطلاع رسانی شود.

فرد بهبود یافته می تواند دوباره مبتلا شود

گزارش های پزشکان نشان می دهد که افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شدند و درمان آنها به پایان رسیده امکان دریافت مجدد ویروس و خطر مرگ دوباره امکان دارد که این مورد در چین دیده شده است

ویروس کرونا ایرانی با چینی متفاوت است

نکته مهمتر اینکه ویروس کرونا در ایران با ویروس کرونا در چین کاملا متفاوت است زیرا ویروس ایرانی کرونا برخلاف نمونه چینی به ریه بیمار حمله می کند که برخی صاحبنظران امکان تهاجم و جنگ بیولوژیکی را دور از ذهن نمی دانند و در حال بررسی است.

نکته دیگر اینکه این ویروس اتفاقا برای آنهایی که پیش زمینه بیماری هم نداشتند بدتر عمل کرده و زودتر جان خود را از دست داده یا درگیر بیماری شده اند.

دستگاه وِنتیلاتور کم داریم

متاسفانه بیمارستان های دولتی با مشکل دستگاه وِنتیلاتور (دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به‌طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می‌دهد) روبرو هستند. در حالی که بنیاد مستضعفان و یا شرکت شستا می توانند این دستگاه را تامین مالی یا کالایی کنند اما هنوز وارد عرصه نشدند و بیشتر شوآف رسانه ای می کنند. شنیدم که شستا حدود ۱۰۰ دستگاه در انبارهای خود دارد. اگر بخش خصوصی مطلع شود ریشه این دستگاه در بازار خشک شده و مردم باید در بیمارستان های خصوصی با هزینه زیادی درمان شوند.

شاید سوال کنید چرا به این دستگاه نیاز است. دلیلش این است که باید اتاق های ویژه برای بیماران مبتلا جهت بستری داشته باشد که مهمترین تجهیزات مورد نیاز آن همین دستگاه است. (۲۰۰ تخت الان مورد نیاز است)

۹میلیون ایرانی در بانک اطلاعات سلامت وزارت بهداشت نیستند

بر اساس آخرین گزارش ها ۹ میلیون ایران به هیچ عنوان در لیست و بانک اطلاعات سلامت کشور نیستند که این یک بحران محسوب می شود.

پرستاران و پزشکانی که به دلیل کرونا فرارکردند/تخت است اما نیرو نیست

در حالی که رسانه ها و فضای مجازی از پرستاران و پزشکانی که در این شرایط جان خود را به خطر انداخته و ایثارگرانه در حال پرستاری و درمان مبتلایان به ویروس کرونا هستند اما برخی از پزشکان و پرستاران که تعداد آنها هم کم نیست عمدا یا با بهانه های مختلف محل کار خود را ترک کردند. (تمرد از دستور) اما متاسفانه هیچ اطلاع رسانی از تعداد این افراد در رسانه ها از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است.

این در حالی است که بعنوان مثال بیمارستان لقمان تهران تا دو روز قبل ۲۸ تحت برای بستری این بیماران آماده داشت اما با کمبود نیرو روبرو است. نکته قابل تامل و تاسف اینکه برخی از پرستاران جدیدالورود به شرط استخدام رسمی حاضر به حضور در بیمارستان های دولتی شده اند که اصل این خبر را می توانید از دانشگاه های علوم پزشکی تهران شفاف مطالبه کنید.

مصلی تهران بیمارستان صحرایی می شود!

بعنوان مثال استان تهران برای تجهیز ۲۰۰ تخت آماده نیاز به ۴۰ میلیارد تومان بودجه دارد که هنوز تامین نشده است. و اگر تا ۷ روز دیگر تامین نشود با چالش بزرگی در درمان این بیماری در تهران رخ خواهد داد. هرچند پیشنهاد شده مصلی تهران بعنوان بیمارستان صحرایی تجهیز و آماده شود. جالب اینکه مجمع خیرین سلامت سکوت اختیار کرده و هیچ کمکی نکرده اند و هیچ اخباری از خیرین نیست.

فاجعه اطلاع رسانی در مورد کرونا

نکته دیگر اینکه صدای آمریکا و بی بی سی فارسی تاکنون ۲۵۰۰ خبر در مورد شیوع کرونا در ایران منتشر کرده اند که بیشتر حالت تخریبی دارد اما هیچ قرارگاه و کمیته ویژه اطلاع رسانی و کنترل فضای مجازی ایجاد نشده است. متاسفانه وقتی موضوع اخبار تخریبی پیش می آید به سرعت توپ به زمین دادستانی یا پلیس فتا شوت می شود که اصلا ارتباطی با آنها ندارد مگر اینکه مورد خاصی رخ دهد. وقتی اطلاع رسانی دقیق و شفاف باشد و تیم حرفه ای پوشش خبری لحظه به لحظه دهند دیگر فرد یا گروهی نمی تواند اخبار جعلی منتشر کند. نمونه آن حادثه کرونا بود که چون به طور زنده ۲۴ ساعته این ساختمان از شبکه خبر پخش می شد همه خبرها از رسانه رسمی یا مجازی و غیره بی تاثیر بود و مهمترین و تنها ترین مرجع خبری شبکه خبر بود. وقتی ما این تجربه را داریم چرا نباید از قدرت رسانه به درستی استفاده کنیم؟ اینجا یا افراد فهم و سواد کافی برای مدیریت رسانه ای بحران کرونا ندارند یا موضوع لابی و نفوذ دشمن در کار است و یا اینکه دروغ می گویند و قرار نیست مردم اطلاعی داشته باشند.

و نکته آخر در این گزارش آن است که نگرانی مسئولان از ورود کرونا به روستاهای کمتر توسعه یافته است مه مرگ میر مطلق در برخواهد داشت و نباید اجازه ورود این بیماری به روستاها را داد.

وضعیت اطلاع رسانی اسفبار وزارت بهداشت را بزرگترین چالش و رها کردن وزیر بهداشت در این بحران را دومین چالش عنوان میکنم

در این برحه از زمان رئیس جمهور کشورمان یک لجبازی سیاسی کرده و رئیس جمعیت هلال احمر را منصوب نکردند و تمامی امکانات و تجهیزات و سرمایه هزاران میلیاردی و بیمارستان های این جمعیت روی هواست و اصلا این جمعیت ورود پیدا نکرده است.

این بیماری ارتباطی با شورای تامین و سایر نهادهای در امور اطلاع رسانی ندارد و هیچ نهادی حق ندارد به خبرنگار و رسانه بگوید به مردم دروغ بگویید. وجدان و شرع و قانون حکم می کند برای نجات جان انسان ها اخبار و اطلاعاتی که موجب پیشگیری و کمک بیشتر مردم شود را منتشر کنید.

به هیچ عنوان اخبار رسانه های خارج از ایران را دست به دست نکنند و اصلا نخوانند. خبرها در شهرها و روستاهای ما است و نیاز نیست ما از خارج مرزها اخبار خودمان را بخوانیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.