کد خبر : 2891
تاریخ انتشار : جمعه 3 بهمن 1399 - 21:34

وزیر نفت: طرح بیدبلند نشان‌دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا است

وزیر نفت: طرح بیدبلند نشان‌دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا است

بیژن نامدار زنگنه طرح بیدبلند را از یک سو نشان‌دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا و از سوی دیگر نشان‌دهنده توانمندی کشور دانست و گفت: در شرایط تحریم نیز که شدیدترین تحریم‌ها متوجه صنعت نفت بود، اجازه ندادیم فعالیت‌های مرتبط با صنعت نفت متوقف شود. به گزارش راوی جنوب  «بیژن نامدار زنگنه» صبح امروز

بیژن نامدار زنگنه طرح بیدبلند را از یک سو نشان‌دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا و از سوی دیگر نشان‌دهنده توانمندی کشور دانست و گفت: در شرایط تحریم نیز که شدیدترین تحریم‌ها متوجه صنعت نفت بود، اجازه ندادیم فعالیت‌های مرتبط با صنعت نفت متوقف شود.

به گزارش راوی جنوب  «بیژن نامدار زنگنه» صبح امروز (پنج شنبه ۲ بهمن‌) در آیین افتتاح پروژه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در شهرستان بهبهان، با بیان اینکه تعهد ما در ابتدای سال ۹۹ این بود که در این سال ۱۷ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱.۴ میلیارد دلار با ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن افتتاح شود اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح یازدهمین طرح از این مجموعه هستیم که ارزش تولیدات و درآمد سالانه این طرح عظیم حدود یک و نیم میلیارد دلار است و می توان آن را یک ابر پروژه نامید.

وزیر نفت بهبهان را یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدنی و شهری با مردمی با فرهنگ دانست و تصریح کرد: در این فصل که نیز بوی گل نرگس فضا را عطرآگین کرده است، پالایشگاه بیدبلند، مبدا صنعت گاز ایران است و با راه‌اندازی این پالایشگاه با ظرفیت حدود ۲۵ میلیون مترمکعب پالایش در روز و بهره‌برداری از خط لوله سراسری اول در سال ۱۳۵۰، صنعت گاز در ایران شکل گرفت.

وی اضافه کرد: پیش از آن نیز یک کارخانه لوله‌سازی احداث شد که همان لوله‌سازی اهواز است و البته در آن زمان این مقدار مصرف یعنی ۲۵ میلیون مترمکعب را در ایران نداشتیم و عمده گاز از طریق خط لوله‌ای که تا آستارا احداث شده بود، به شوروی سابق صادر می‌شد.

زنگنه با اشاره به اینکه پالایشگاه بیدبلند ۲ در اوایل دهه ۱۳۸۰ تعریف شد تصریح کرد: در آن زمان، مطالعات جامعی در مورد بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های نفت و گاز استان خوزستان انجام دادیم و پس از بحث‌های زیاد، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که لازم است تاسیسات متمرکز بزرگی برای فرآورش گاز احداث کنیم.

وی با اشاره به ابلاغیه رئیس جمهور از اوایل دولت یازدهم نسبت به اهمیت جمع‌آوری گازهای همراه نفت به ویژه آنهایی که در مشعل‌ها می‌سوختند بیان کرد: البته موضوع گازهای مشعل یا فلر، از مسائل تاریخی در صنعت نفت است و سال‌ها این مساله مطرح بوده و به دلایل متعددی، جمع‌آوری آن اجرا نمی‌شد.

وزیر نفت ابراز کرد: بزرگترین گام در تحقق این کار، فعالیت این پالایشگاه است و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال ۱۴۰۱ دیگر عمدتا هیچ گازی نداشته باشیم که در مشعل‌ها بسوزد و بیش از ۹۵ درصد گازهای همراه نفت، جمع‌آوری می‌شود و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه طرح‌های NGL۳۲۰۰ و NGL۳۱۰۰، سال آینده در غرب کارون به بهره‌برداری می‌رسد عنوان کرد: با این طرح تمام گازهای غرب کارون جمع‌آوری و فرآورش به بندر امام ارسال می‌کند؛ NGL۳۱۰۰ نیز در استان ایلام در سال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد و یک پتروشیمی حدود یک میلیون تنی در منطقه دهلران احداث خواهد شد.

زنگنه مهم‌ترین طرح را پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ یا خلیج فارس دانست و تاکید کرد: این طرح، از نظر حجم سرمایه‌گذاری، پیچیدگی فرآیند، ظرفیت فرآوری و ورودی و خروجی برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت، موردی بی‌نظیر است، البته در کلان این طرح، یک هدف توسعه منطقه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: این طرح مادر، خوراک پتروشیمی بندر امام، اولفین و پلی‌اتیلن گچساران را تامین می‌کند، از این پالایشگاه، بیش از یک میلیون تن اتان به گچساران ارسال می‌شود که در آنجا با اولفین ترکیب می‌شود.

وزیر نفت در ادامه طرح بیدبلند خلیج فارس، از دو طرح بزرگ دیگر قابل اجرا خبر داد و اذعان کرد: یکی از این طرح‌ها، احداث یک مینی پالایشگاه برای تولید بنزین با ظرفیت روزانه حدود ۱۵ هزار بشکه و دیگری احداث واحد پروپیلن است، ظرفیت این مجموعه سه و نیم میلیون تنی می‌تواند به ما بوتان، اتان پروپان و پنتان پلاس بدهد.

وی ادامه داد: یک طرح اضافی نیز به عهده هلدینگ خلیج فارس که سرمایه‌گذار پالایشگاه بیدبلند ۲ بود، که در آخر سال ۹۷ در حضور رئیس جمهور قرارداد آن امضا شد که برای جمع‌آوری و انتقال گازهای مشعل در شرق کارون است.

زنگنه با تاکید بر اینکه طرح بیدبلند ۱۰۰ درصد ایرانی است اضافه کرد: در موفقیت این طرح باید بر نقش موثر صندوق توسعه ملی تاکید کرد؛ طرح‌های پایین‌دستی نیز برای ما بسیار مهم است اما این بشارت را به مردم می‌دهم که در این دولت قرار است دو طرح بسیار بزرگ پتروشیمی با سرمایه‌گذاری هر کدام سه میلیارد دلار شروع شوند.

زنگنه با عنوان اینکه تیم ترامپ فکر می‌کرد که با تحریم می‌میریم اما ما نمردیم و آنها نابود شدند گفت: ما زنده‌ایم و طرح‌هایمان را پیش بردیم گرچه حجم سرمایه‌گذاری‌ها کاهش یافت اما هیچ طرحی به دلیل تجهیزات و فناوری معطل نماند و ما کارمان را جلو بردیم و امید در دل ما بسیار بیشتر از قبل است.

وی طرح بیدبلند را از یک سو نشان‌دهنده شکست کامل تحریم و فشار حداکثری آمریکا دانست و تاکید کرد: از سوی دیگر نشان‌دهنده توانمندی کشور است و همانگونه که قول دادیم امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ همه فلرها خاموش شوند؛ حتی در شرایط تحریم نیز که شدیدترین تحریم‌ها متوجه صنعت نفت بود، اجازه ندادیم فعالیت‌های مرتبط با صنعت نفت در کل کشور و خوزستان متوقف شود.

وزیر نفت تصریح کرد: استان خوزستان همواره یکی از نقاط تمرکز فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت بوده و اکنون در کنار توسعه میادین آزادگان و یادآوران چهار، قرارداد IPC برای توسعه مناطق نفتی در استان خوزستان منعقد شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۶ قرارداد نگه‌داشت و توسعه میدان‌های نفتی در حال بهره‌برداری با سرمایه گذاری ۲.۲ میلیارد دلار در استان خوزستان در حال اجرا است که زمینه‌ساز به کارگیری زنجیره وسیعی از پیمانکاران بومی و اشتغالزایی قابل توجه است.

نامدار زنگنه خاطر نشان کرد: در این قراردادهای نگهداشت، پیمانکاران ملزم شده‌اند که حدود ۸۰ درصد تجهیزات را از داخل کشور خریداری کنند.

وی به لزوم صرفه‌جویی در مصرف گاز اشاره کرد و گفت: امسال به ظرفیت تولید گاز به اندازه دو و نیم فاز از پارس جنوبی، اضافه کردیم اما از مردم می‌خواهیم که در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند تا در زمستان به راحتی از گاز استفاده کنیم و مجموعه تولید و فعالیت اقتصادی نیز در کشور فعال باشد.

وزیر نفت در پایان یادآور شد: از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۹۹ پروژه مسئولیت اجتماعی طراحی کردیم و بیش از ۶۵۹ پروژه در حوزه آموزشی، بهداشتی، راه، آبرسانی، برق‌رسانی، طرح‌های روستایی و خدماتی، تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.