اجتماعیاخبار خوزستان

تصویب ۹ همت طرح پدافند غیرعامل در قطب تولید گاز ایران/ طرح فشارافزایی پارس جنوبی، ابرپروژه پدافند غیرعامل

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از تصویب بیش از ۹ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: وجوه مصوب، در زمینه پدافند غیرعامل در منطقه عملیاتی شهید رییسعلی دلواری (منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) هزینه می شود.

محسن خجسته‌مهر در آیین امضای تفاهم نامه مشترک همکاری در خصوص طرح «پدافند غیرعامل در منطقه عملیاتی شهید رییسعلی دلواری» که پیش از ظهر روز (یکشنبه؛ 10 دی ماه) و با حضور سردار غلامرضا جلالی؛ رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و وحید زیدی فر؛ معاون امور مهندسی و پژوهش و فناوری وزیر نفت، در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد، گفت: عسلویه قطب تولید ثروت و گاز کشور است و از این نظر جایگاه ویژه ای را در طرح ها و برنامه های کشور در اختیار دارد.

وی به اهمیت راهبردهای مبتنی بر پدافند غیرعامل در صنعت نفت کشور اشاره کرد و افزود: برخی معتقدند که پدافند غیرعامل تنها نیازمند برخی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است؛ این در حالی است که پیاده سازی این راهبرد بیش از هرچیز مبتنی بر تدبیر و برنامه ریزی دقیق است.

خجسته مهر با اعلام اینکه تمامی طرح های اجرایی در سطح شرکت ملی نفت ایران از زمره طرح های پراهمیت و هزینه بر است، گفت: درآمدزایی و اتکا به مقوله برنامه ریزی، از ویژگی های اصلی طرح ها و پروژه های این شرکت است.

معاون وزیر نفت، پدافند غیرعامل را پیشانی فعالیت های صنعت نفت خواند و گفت: رعایت الزامات تاب آوری در صنعت نفت، از وجوه اصلی اقتصاد مقاومتی و رمز موفقیت در برابر فشارهای خارجی است.

* سرمایه گذاری 90 میلیارد دلاری در عسلویه

معاون وزیر نفت با اشاره به نقش راهبردی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در تامین امنیت انرژی کشور گفت: تاکنون حدود 90 میلیارد دلار در این منطقه سرمایه گذاری کرده ایم؛ این در حالی است که طی دو سال اول استقرار دولت سیزدهم، افزون بر 5.5 میلیارد دلار قرارداد نهایی شده و یا طرح و پروژه نیمه تمام را در این منطقه به انجام رسانده ایم که رقم قابل توجهی است.

وی با تاکید بر اینکه این حجم از سرمایه گذاری نیاز مبرمی به صیانت و تحقق پدافند غیرعامل دارد، گفت: برای استمرار تولید در منطقه عسلویه، لازم است که این منطقه به یک منطقه روزآمد و مدرن تبدیل شود؛ بنابراین هر هزینه ای که در این حوزه انجام شود به منزله سرمایه گذاری خواهد بود.

خجسته مهر با اشاره به اینکه قصد داریم تا عسلویه را به منطقه نمونه در حوزه خلیج فارس بدل کنیم، گفت: هرگونه سرمایه گذاری با رعایت کامل الزامات قانونی و پدافند غیرعامل انجام خواهد شد و هر شرکتی که بخواهد در حوزه جغرافیای این منطقه در صنعت نفت مشغول به کار شود، باید کاملا خود را ملزم به رعایت اصول پدافند غیرعامل بداند.

معاون وزیر نفت با تاکید بر نقش راهبردی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در تحقق راهبردهای صنعت نفت کشورمان یادآور شد: حدود 50 درصد از ذخایر گازی و 70 درصد از تولید گاز کشورمان (افزون بر 700 میلیون مترمکعب) از میدان مشترک پارس جنوبی تامین می شود که نقش بی بدیلی در تامین گاز کشور دارد‌.

وی همچنین از تمرکز حدود 7 درصد از ذخایر گازی جهان در این میدان مشترک یاد کرد و افزود: در این منطقه ۳۷ سکوی گازی و ۱۴ پالایشگاه مهم وجود دارد و نماد ثروت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورمان است.

خجسته مهر اضافه کرد: سکوهای متعدد نفتی و گازی در منطقه خلیج فارس وجود دارد که نیازمند صیانت و رعایت الزامات تاب آوری است و در مجموع حدود ۸۵ هزار نفر نیز به صورت مستقیم در عسلویه مشغول به فعالیت هستند.

معاون وزیر نفت از اجرای طرح های مربوط به فشارافزایی پارس جنوبی به عنوان عسلویه دوم یاد کرد و گفت: به زودی خبرهای خوبی در خصوص اجرای این ابرطرح راهبردی، رسانه ای خواهد شد.

وی همچنین از اجرای این طرح به منزله یکی از الزامات جدی پدافند غیرعامل نام برد و اضافه کرد: اجرای این طرح می تواند تا 100 تریلیون فوت مکعب به ذخایر گازی کشورمان اضافه کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: اجرای طرح فشارافزایی در قالب 4 هاب صورت می گیرد و مقرر شده است تا در آن از تمام ظرفیت پیمانکاران ایرانی واجد شرایط استفاده شود.

* تصویب ۹ همت پروژه، برای تحکیم نظام پدافند غیرعامل در منطقه ویژه

خجسته مهر همچنین از تصویب ۹ همت طرح و پروژه در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: وجوه مصوب، در زمینه توسعه پدافند غیرعامل در منطقه عملیاتی شهید رییسعلی دلواری هزینه خواهد شد.

وی متذکر شد: مطالعات اولیه تمامی این طرح ها به انجام رسیده و به مرور وارد فاز اجرایی خواهند شد.

معاون وزیر نفت در ادامه، با اشاره به این که شرکت ملی نفت ایران هیچ مضایقه ای در خصوص اجرای طرح پدافندی شهید رییسعلی دلواری نخواهد داشت، تاکید کرد: تمامی واحدها و زیرساخت های مرتبط با این طرح در مجموعه شرکت ملی نفت ایران باید در اجرای این طرح مشارکت کرده و هیچگونه کوتاهی در این خصوص پذیرفته نیست.

* تحقق ابرطرح هایی با سمت و سوی پدافند غیرعامل

خجسته مهر با تاکید دوباره بر نقش راهبردی پدافند غیرعامل در تولید پایدار فعالیت های بالادستی صنعت نفت گفت: استمرار تولید، تنها در سایه استقرار الزامات پدافند غیرعامل امکانپذیر است و این موضوع عامل اصلی در کاهش آسیب پذیری در مقابل تحریم هاست.

وی از به ثمر رساندن طرح پالایشگاه فاز 14 به ارزش 2.5 میلیارد دلار، به عنوان یکی از طرح های دولت سیزدهم در حوزه پدافند غیرعامل نام برد و افزود: با تکمیل این طرح ضمن اینکه حدود 56 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشورمان افزوده شد، حدود 3.5 میلیارد دلار به حجم درآمدزایی کشورمان اضافه شده است که از فروش محصولاتی همچون تولید سالانه یک میلیون تن اتان، یک میلیون تن LPG، حدود 50 میلیون مترمکعب گاز سبک شیرین و 75 هزار بشکه میعانات گازی حاصل شده است.

به گفته خجسته مهر، این طرح در راستای مصونیت در تولید مستمر گاز اجرایی شده و با توجه به اهمیت تامین گاز در کشور، گام بلندی در مسیر مدیریت پدافند غیرعامل به شمار می آید.

وی در ادامه به بهره برداری از فاز 11 پارس جنوبی به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای قابل توجه در حوزه پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح از مفاخر تحقق اقتدار اقتصادی است که به نوبه خود از مولفه های اصلی قدرت جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اهمیت اجرای این پروژه پس از تاخیری 20 ساله در دولت سیزدهم گفت: در فاز 11 از منظر مهندسی و عملیاتی اقداماتی صورت گرفت که در دنیا بی سابقه بود؛ اما مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به دلیل اهمیت اجرای این طرح، آن را در برنامه قرار داده و با موفقیت به سرانجام رساندند.

وی در خصوص اهمیت این پروژه یادآور شد: شخص رییس جمهور نیز در سخنانی بر اهمیت این طرح راهبردی تاکید کرده و آن را به عنوان دستاوردی دانسته اند که به تنهایی برای سرآمدی صنعت نفت کشورمان کفایت می کند.

خجسته مهر، به نهایی سازی قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی و قرارداد مربوط به حفاری 35 حلقه چاه جدید به ارزش 1.2 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: این اقدامات نیز در دولت سیزدهم و با هدف تاب آوری صنعت نفت در حوزه پدافند غیرعامل اجرایی شده است.

بنابراین گزارش، آیین امضای تفاهم نامه مشترک همکاری در خصوص طرح «پدافند غیرعامل در منطقه عملیاتی شهید رییسعلی دلواری» صبح امروز(یکشنبه دهم دی ماه) و با حضور سردار غلامرضا جلالی؛ رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و وحید زیدی فر؛ معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد.

حضور در جلسه پدافند غیرعامل منطقه ویژه و بازدید از تاسیسات منطقه، از برنامه های سفر رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به منطقه ویژه پارس است.

در این سفر همچنین مقرر شده است تا در نشستی مشترک با حضور محسن خجسته مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، وضعیت تولید گاز در زمستان امسال بررسی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا