اخرین خبر ها

اروندان در مسیر تحقق چشم انداز توسعه میادین غرب کارون

مهندس فرهاد صادق زاده مدیر برنامه ریزی شرکت نفت و گاز اروندان در گفتگو با روابط عمومی این شرکت چشم انداز توسعه میادین غرب کارون را تشریح کرد.

به گزارش  راوی جنوب، مهندس صادق زاده مدیر برنامه ریزی این شرکت در گفتگویی با روابط عمومی در تشریح وظایف مدیریت خود اذعان داشت: از فعالیت های این امور ایجاد ارتباط با شرکت ملی نفت ایران جهت ارائه گزارشات تولید و دریافت مجوزات و بودجه ‌های سرمایه ای برای این پروژه هاست.

وی افزود: واحد برنامه ریزی وظیفه بررسی فنی و اقتصادی طرح ها و پروژه های توسعه ای شرکت را از طرف واحد های متقاضی بر عهده دارد. ایجاد ارتباط و هماهنگی با بخش های داخلی شرکت در ارائه پیش بینی و تعهدات تولید با برنامه ریزی تلفیقی و نظارت بر تولید شرکت ملی نفت ایران و پیگیری های تصویب تعهدات تولید و ارائه توجیهات کاهش و افزایش آن از جمله وظایف واحد برنامه ریزی است.

وی اذعان داشت: از دیگر فعالیت های این مدیریت واحد مدیریت انرژی است که با الزام وزیر محترم نفت بر استقرار نظام مدیریت انرژی در شرکت ها تابعه، پس از قریب یک سال و نیم موفق شدیم نظام مدیریت انرژی را با کسب ISO 50001 در منطقه عملیاتی دارخوین و غرب کارون و ساختمان های ستادی شرکت مستقر کنیم. و با تحویل گیری آزادگان شمالی و تلمبه خانه غرب کارون، همکنون در حال برنامه ریزی استقرار این نظام در این مناطق نیز هستیم.

مدیر برنامه ریزی شرکت نفت و گاز اروندان در خصوص آینده توسعه میادین شرکت نفت و گاز اروندان و میادین توسعه نیافته و تحویل و تحولات آتی در غرب کارون گفت: با توجه به افق ظرفیت تولید شرکت در سال ۱۴۰۴ که بالغ بر یک میلیون بشکه در روز است، تحقق آن و نیز تحقق چشم اندازهای کلان تولیدی کشور در این حوزه منوط بر تکمیل طرح های توسعه ایی و جذب سرمایه گذار و شروع طرح های جدید در غرب کارون است.

دارخوین
پروپزال های فنی توسعه فاز ۳ دارخوین با ۴۰ تا ۵۰ ه ب تولید از جنوب مخزن فهلیان و مخزن ایلام و سروک آماده است، توسعه این فاز نزدیک ۱ تا ۳ میلیارد دلارسرمایه نیاز دارد که پس از نتیجه ندادن مذاکرات جذب سرمایه گذاری با شرکت انی و کنسرسیوم داخلی، اکنون به طور جدی تر شرکت های چینی و روسی مطرح شدند، که طرف روسی با ارائه پروپوزال اولیه، خود را مصمم تر نشان داده است.
فاز یک و دو دارخوین با افق ۱۶۰ ه ب توسط شرکت انی ایتالیا انجام گرفت، و اکنون چون نصف بیشتر موجودی مخزن برداشت شده و در نیمه دوم عمر خود است، برنامه های حفظ و نگهداشت تولید از جمله تعمیر و حفاری چاه های جدید در حال انجام است.

یادآوران
فاز یک یادآوران توسط شرکت ساینوپک چین توسعه داده شده، با هدف تولید ۱۳۵ ه ب که ۱۱۵ ه ب آن محقق شده و اکنون راهبری تولید آن هم دست خود ساینوپک است، که هماهنگی های تحویل و تحول آن به شرکت نفت و گاز اروندان انجام گرفته و در انتظار تایید و مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران جهت شروع فاز تحویل تحول است. در خصوص فاز دوم یادآوران هم شرکت مهندسی و توسعه نفت با خود طرف چینی در حال مذاکره است که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

آزادگان
پس از تکمیل و تحویل فاز یک آزادگان شمالی به شرکت نفت و گاز اروندان، فاز یک آزادگان جنوبی نیز با برآورد ظرفیت ۱۸۰ تا ۲۰۰ ه ب توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت در حال اتمام است و اکنون تولید ۱۰۰ ه ب از آن محقق شده که چون تاسیسات فرآورشی آن تمام نشده به واحد غرب کارون و اسکید مونتد موقت می رود، در آزادگان جنوبی تاکنون ۱۴۰ چاه تحویل ما شده و ۶۴ چاه دیگر نیز طی یک تا دو سال آینده تحویل می شود و طبق برآوردهای شرکت متن اواخر سال ۱۴۰۲ تاسیسات فرآورشی آن نیز فعال می شود.
فاز دوم توسعه آزادگان نیز در قالب آزادگان شمالی و جنوبی توسط مهندسی و توسعه نفت در حال دنبال است.

یاران
قرارداد IPC توسعه یاران شمالی و جنوبی به شرکت پرشیا داده شده است و در مرحله توسعه قرار دارد، اکنون یاران شمالی ۱۱ه ب و یاران جنوبی ۶ تا ۷ ه ب به تولید رسیده اند، که جهت فرآورش به واحد غرب کارون منتقل می شود. در طرح توسعه برای این میدان نیز یک واحد فراورش و نمکزدایی مجزا در نظر گرفته شده است.

سپهر و جفیر
توسعه میادین سپهر و جفیر با یکدیگر در یک پروژه تعریف شده اند. با هماهنگی شرکت نفت و گاز اروندان پروپوزال توسعه این میادین نهایی گردید و مورد تایید شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت، پس از ان شرکت پاسارگارد قرارداد توسعه آن را با نظارت شرکت متن برنده شد و نهایی نموده است. در آینده پس از توسعه نفت این میادین جهت فراورش به واحد بهره برداری و نمکزدایی غرب کارون فرستاده خواهد شد.

سهراب
قرارداد توسعه این میدان نیز جهت رسیدن به تولید ۳۰ ه ب در قالب IPC و با نظارت شرکت مهندسی توسعه نفت با شرکت
دانا انرژی نهایی شده است. این میدان دو چاه اکتشافی داشت که توسط شرکت نفت و گاز اروندان تکمیل و آماده تولید زود هنگام ۲۵۰۰ بشکه ای از طریق واحد فراورش آزادگان شمالی بود که به علت محدودیت های فعالیت در هور، تکمیل تولید زود هنگام آن نیز به همان قرارداد IPC سرمایه گذار موکول شد. نفت میدان سهراب بعد از توسعه جهت فراورش به واحد غرب کارون فرستاده خواهد شد.

سوسنگرد
میدان سوسنگرد از میادین توسعه پیدا نکرده غرب کارون است، در این میدان سه چاه اکتشافی وجود دارد و پروپوزال توسعه آن تهیه و به تایید شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران رسیده، سال گذشته شرکتی روسی با جوین شرکت پترو ایران بازدیدها و مذاکراتی در خصوص سرمایه گذاری در توسعه این میدان داشته و اخیرا شرکت دانا انرژی نیز وارد مذاکراتی شده، لکن هنوز سرمایه گذاری برای آن قطعی نشده است.

میدان اروند
جهت توسعه این میدان مذاکراتی توسط شرکت نفت و گاز اروندان با شرکتی اروپایی در سال ۹۷ صورت گرفت ولی به علت ناقص بودن اطلاعات مخزن به نتیجه نرسید، در حال حاضر جهت تکمیل اطلاعات مخزن این میدان و تهیه پروپوزال نهایی توسعه، از شرکت ملی نفت ایران مجوز حفاری یک چاه جدید توصیفی و تکمیل یکی از چاه های موجود جهت کسب اطلاعات داده شده است، و در حال برگزاری مناقصه برای پیمانکار حفاری آن ها هستیم.

میدان مینو
به علت آنکه این میدان جدید کشف شده و تنها چاه اکتشافی این میدان سال ۹۷ تمام شده است حداقل اطلاعاتی از مخزن آن وجود دارد، و منتظر تکمیل اطلاعات و ارائه گزارش ارزیابی اکتشافی از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، جهت تهیه پروپوزال توسعه است. در کنار این شرکت نفت و گاز اروندان یک پیشنهاد برای تست تولید زود هنگام از همین چاه ارائه داده که منوط به ارائه همان گزارش ارزیابی اکتشافی شده است.

میدان بند کرخه
مطالعات و تهیه پروپوزال توسعه این میدان توسط شرکت مهندسی توسعه نفت در حال پیگیری و در مراحل اولیه خود است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا