اخبار خوزستاناخبار مهم

استفاده از مواد استراتژیک کنترل کننده هرزروی سیال حفاری در مناطق نفتخیز جنوب

معاون مدیر امور فنی(حفاری) شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از ساخت مواد استراتژیک کنترل کننده هرزروی سیال حفاری برای نخستین بار در کشور خبر داد.

به گزارش راوی جنوب، عبدالمجید حیدری لوینه اظهار داشت: این مواد توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی با همکاری مناطق نفتخیز جنوب ساخته شده و ارزیابی میدانی آن در یکی از چاه های نفتی خاتمه یافته و عملکرد آن مناسب ارزیابی گردیده است.

وی درباره اهمیت این مواد توضیح داد: یکی از دغدغه های اصلی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که با محوریت معاونت مدیر امور فنی (حفاری) در حال پیگیری بوده، جلوگیری و یا کاهش میزان هرزروی سیالات حفاری درون چاه های نفت و گاز می باشد.

حیدری ادامه داد: در همین راستا و جهت اجرای مفاد قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی با توجه به بومی سازی تکنولوژی های نوین مواد کنترل هرزروی سیالات حفاری LCM در کشور، از سالیان گذشته اقدامات مؤثری در این خصوص به‌عمل آمده که از جمله آنها می توان به انعقاد قرارداد از طریق قراردادهای ساخت بار اول با یک شرکت دانش بنیان داخلی اشاره کرد.

وی افزود: شروع به کار قرار داد یاد شده با عنوان “بومی سازی مواد جلوگیری کننده از هرزروی سیال حفاری LINGO SEAL و کنترل کننده هرزروی سیال حفاری STONE SEAL & SPARK SEAL متناسب با انداه شکاف های سازند و همچنین شرایط پیچیده مخازن نفت و گاز جنوب غرب ایران” از طریق تولید بار اول با شرکت دانش بنیان جهت استفاده در حداقل ۵ حلقه چاه در حوزه مناطق نفتخیز جنوب نهایی و به مرحله اجرا در آمده است.

معاون مدیر امور فنی(حفاری) شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خاطرنشان ساخت: تاکنون ارزیابی میدانی در یکی از چاه‌های میدان گچساران انجام و خاتمه یافته است که عملکرد شرکت دانش بنیان در کنترل هرزروی سازند مناسب ارزیابی گردیده است.

وی گفت: در حال حاضر ارزیابی میدانی مواد کنترل کننده هرزروی یاد شده در دو حلقه چاه در میادین کوپال و پرنج نیز در حال انجام می باشد و مقرر گردیده است که تا پایان سال جاری حداقل در ۳ حلقه چاه استراتژیک دیگر انجام گیرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا