اخبار خوزستاناخرین خبر ها

صرفه جویی چند صد هزار دلاری با تعمیر و مشبک کاری ۳ جداری چاه میدان نفتی دارخوین

براي اولين بار در کشور صورت پذیرفت؛ صرف جویی چند صد هزار دلاری با تعمیر و مشبك كاری 3 جداری چاه میدان نفتی دارخوین / شركت نفت و گاز اروندان پیشتاز در خط مقدم جهاد اقتصادی كشور براي نخستین بار در كشور عملیات مشبک کاری 3 جداری یک حلقه چاه در میدان نفتی دارخوین با موفقیت انجام شد.

به گزارش  راوی جنوب، مهندس غلامحسین موازی مدیر امور فنی شرکت نفت و گاز اروندان در این خصوص گفت: مشبک کاری ۳ جداری چاه شماره ۲ میدان نفتی دارخوین در شرکت نفت و گاز اروندان در یک مرحله و در فاصله ۱۴۳۵ متری تا ۱۵۹۰ متری به طول ۱۴۰ متر انجام شد.

وی افزود: برای نخستین بار در کشور عملیات مشبک کاری ۳ جداری “۷ و “۸/۵-۹ و “۸/۳-۱۳ بطور هم زمان در چاه شماره ۲ میدان نفتی دارخوین انجام شد که چنین عملیاتی تاکنون در کشور بی سابقه بوده است.

وی در زمینه عملیات مشبک کاری گفت: این عملیات پس از راندن لوله جداری در چاه های نفت و گاز با هدف برقراری ارتباط میان چاه و مخزن براساس محاسبات مهندسی مخازن و مهندسی نفت با استفاده از گلوله‌های مشبک کاری در طبقه و عمق خاص زمین اعمال می‌شود.

مدیر امور فنی شرکت نفت و گاز اروندان تصریح کرد: این چاه درطول دوره تولید به علت کاهش فشار جریانی و در نتیجه کاهش توان تولید، در ۳ مرحله توسط دکل تعمیر شد و سرانجام با نصب پلاگهای سیمانی جهت ایمن سازی، چاه متروکه گردید.

وی اذعان داشت: با توجه به نیاز مبرم به چاه تزریق پساب در میدان نفتی دارخوین و جهت صرفه جویی در حفاری یک چاه جدید، تعمیر این چاه جهت تبدیل به چاه تزریق پساب علیرغم ریسک های موجود در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان قرار گرفت که با انجام محاسبات دقیق مهندسی و طراحی اثربخش عملیاتی، مشبک کاری ۳ جداره برای اولین بار در کشور در این چاه با موفقیت انجام و چاه با دبی تزریقی ۱۰ بشکه در دقیقه و فشار تزریق حدود ۹۰۰ پام ، در برنامه تزریق پساب در میدان نفتی دارخوین قرار گرفت.

وی افزود: این عملیات بی نظیر با نظارت کارشناسان و متخصصان شرکت نفت و گاز اروندان در مدت ۲۲ روز و به وسیله این مدیریت محقق شد و چاه هم اکنون در مرحله نصب خطوط سطحی جهت تزریق پساب می باشد.

مهندس موازی در پایان گفت: عملیات مشبک کاری ۳ جداری ضمن اینکه برای نخستین بار در کشور انجام می شد، صرفه جویی چند صد هزار دلاری جهت احداث و حفاری چاه جدید را در صنعت نفت کشور در پی داشت و این چیزی جز خودباوری، اتکا و اعتماد به مهندسین و کارشناسان داخلی نبوده، به طوری که با حداقل هزینه ممکن این عملیات با موفقیت به سرانجام رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا