اخبار خوزستاناخرین خبر ها

ظرفیت تولید فولاد شادگان با اجرای دو طرح توسعه به ۲ میلیون تن می‌رسد/عمده تجهیزات و قطعات بومی سازی شده است

مدیرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان با بیان اینکه عمده تجهیزات و قطعات بومی سازی این شرکت بومی شده، از افزایش ظرفیت تولید فولاد با اجرای ۲ طرح توسعه ای، به ۲ میلیون تن خبرداد.

به گزارش راوی جنوب، حسین کهزاد عصر امروز چهارشنبه(۲۶ بهمن ماه) در حاشیه سومین نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات، تجهیزات و مواد مصرفی صنعت فولاد، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: فولاد خوزستان و فولاد شادگان به دلیل نزدیک به آب های آزاد به لحاظ موقعیت جغرافیایی به درستی جانمایی شده و هیچ آسیبی به تالاب شادگان وارد نمی کنند‌‌.

وی با بیان اینکه صنایع آب بر در جنوب کشور عموما به دلیل صرفه اقتصادی، باید نزدیک به آب های آزاد احداث شوند، افزود: متاسفانه تمرکز شرکت های فولادی به سمت مرکز کشور و مناطق خشک سوق پیدا کرده که این سیاست، کاملا اشتباه و تبعات آن امروز بر همه مشخص شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد شادگان ادامه داد: با توجه به محدودیت های آب در خوزستان، قراردادی با آب و فاضلاب استان منعقد کردیم تا تصفیه خانه پساب شهری را به کارخانه منتقل کرده و کل آب مصرفی از این طریق تامین شود.

کهزاد همچنین گفت: فولاد شادگان یکی از هشت طرح مُطالعات جامع کشور بود که با هدف اشتغالزایی و رفع محرومیت در منطقه شادگان احداث شد.

وی با اشاره به ویژگی های شرکت صنعت فولاد شادگان، بیان کرد: طرح فولاد شادگان به لحاظ موقعیت استراتژی و نزدیکی به اسکله اختصاصی شرکت فولاد خوزستان در بندر امام خمینی(ره) دارای حمل و نقل آسان و در دسترس است.

مدیرعامل شرکت فولاد شادگان تاکید کرد: شرکت صنعت فولاد شادگان اولین شرکتی است که تولید آهن اسفنجی به روش بومی (pered) را در جهان مورد استفاده قرار داده است.

کهزاد در ادامه با اشاره به اقداماتی که توسط شرکت صنعت فولاد شادگان در راستای تحقق مسئولیت های اجتماعی صورت گرفته است، اظهار داشت: نظر به این‌که یکی از مهم ترین اهداف ایجاد نواحی و شرکت های صنعتی، ایجاد شبکه های جمع آوری و احداث تصفیه خانه های فاضلاب، پساب صنعتی و بهداشتی است، بر همین اساس پروژه احداث پساب صنعتی و بهداشتی در مجتمع شرکت صنعت فولاد شادگان با هدف تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی مجتمع و استفاده مُجدد از آن در حال احداث است.

مدیرعامل شرکت فولاد شادگان عنوان کرد: اجرای سیستم پایش آنلاین، پروژه ایجاد جنگل و احداث فضای سبز، انبار قطعات یدکی مکانیزه و احداث پُست برق جنبی از دیگر مسئولیت های اجتماعی این شرکت است که تاکنون صورت پذیرفته است.

وی با بیان اینکه اولویت استخدام در شرکت صنعت فولاد شادگان بومی بودن نیروها است، اظهار داشت: در حال حاضر ۷۳درصد از نیروی کار ما بومی شادگان و ۹۹ درصد نیز خوزستانی هستند.

کهزاد در ادامه مطلب فوق، بیان کرد: با توجه به این‌که منطقه شادگان پیش از این صنعتی نبوده و نیروی کارآمد صنعتی نداشته، به دنبال تربیت نیروی کار متخصص، با همکاری فنی و حرفه ای بحث آموزش و مهارت آموزی را به طور جدی پیگیری کردیم تا جوانان با مهارت مورد نیاز جذب شرکت شوند‌.

وی همچنین با بیان اینکه عمده تجهیزات ما بومی شده هستند و حجم زیادی از قطعات را بومی کردیم، اظهار داشت: تنها دو قطعه تاکنون بومی نشده اند که آن هم توافق نامه ای برقرار شده تا کُمپرسورهای سانتریفیوژ را به یکی از سازندگان داخلی واگذار کنیم.

مدیرعامل شرکت صنعت فولاد شادگان در ادامه به برنامه های آتی این شرکت اشاره و اظهار داشت: برنامه داریم که در سال آتی اینترنت اشیا(iot) را با هدف یکپارچه کردت فرآیندهای موجود در سازمان از سطوح پایین تا فرآیندهای لایه ی کسب و کار، راه اندازی نماییم.

کهزاد گفت: همچین در نظر داریم واحد فولادسازی را با ظرفیت ۸۰۰ هزار تُن بیلت راه اندازی کنیم و با انجام اصلاحاتی، ظرفیت واحد احیا را به یک میلیون تُن برسانیم.

به گفته وی، همچنین مُقرر شده است که تا سال ۱۴۰۵ با راه اندازی فولادسازی دوم به ظرفیت ۱/۲ میلیون تُن اسلب عریض و احیای دوم به ظرفیت ۱/۷ میلیون تُن، ظرفیت فولادسازی را به ۲ میلیون تُن و ظرفیت احیا را به ۲/۷ میلیون تُن برسانیم.

وی با گلایه از عدم بومی سازی فولادسازی به رغم ظرفیت های خوبی که برای این کار در استان خوزستان وجود دارد ‌گفت: با وجود اینکه پتانسیل بالایی برای فولاد سازی وجود دارد و این کار از احیا ساده تر است اما متأسفانه هنوز تدبیری برای بومی سازی اتخاذ نشده که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد این اتفاق باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا